Strefa Kursanta » English Course » Facebook » ul. Chwaliszewo 76, Poznań bok@high.com.pl 61 670 38 70 | 664 322 953

Widoczność to bezpieczeństwo

widocznośćWidoczność na drodze to bezpieczeństwo dla kierującego, ale również dla wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Niezwykle ważne jest, aby prędkość jazdy była dostosowana do warunków na drodze, zatem również do widoczności. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo na drodze ponoszą również ci, którzy pozostawiają pojazd w nieoświetlonym miejscu. Powody takiej sytuacji mogą być również, choć najczęściej wynika to z awarii pojazdu. Pamiętajmy również, że wyjątkowo duża odpowiedzialność ciąży na niechronionych uczestnikach ruchu, w szczególności pieszych i rowerzystach.

Kilka ważnych punktów o widoczności i bezpieczeństwie na drodze znajdziecie poniżej. Instruktorzy HigH Szkoła Jazdy na co dzień organizują dla Kursantów zajęcia, które prezentują jak ważne jest odpowiednie używanie oświetlenia pojazdu oraz elementów odblaskowych. Tych obowiązkowych w pojazdach, ale również tych obowiązkowych dla pieszych na drodze.

 

Widoczność i fizyka. Co jest najważniejsze?

 

  1. Sprawne i prawidłowo wyregulowane światła mijania w samochodzie powinny oświetlać drogę na ok. 40 metrów przed pojazdem. Z tego powodu elementy odblaskowe powinny znaleźć się jak najniżej, blisko jezdni. Światło pada im dalej, tym niżej. Tym samym montując odblask do nogawki spodni lub ustawiając trójkąt ostrzegawczy na jezdni dajesz innym kierującym szansę na zauważenie przeszkody z większej odległości.
  2. Nie warto oszczędzać na życiu i zdrowiu! Widoczność elementów odblaskowych zależy również od tego z jakich materiałów są wykonane. Należy zatem zadbać o to, aby używane elementy odblaskowe były dobrej jakości i skutecznie odbijały światła nadjeżdżających pojazdów.
  3. Fizyki nie da się oszukać! Jeżeli kierujący jedzie poza obszarem zabudowanym z prędkością 90 km/h to przejeżdża 25 metrów na sekundę [m/s]. Czas reakcji zdrowego człowieka to ok. 1 sekunda. Tym samym kierujący od momentu kiedy zauważy przeszkodę do momentu rozpoczęcia hamowania przejedzie przy 90 km/h ponad 25 metrów. To bardzo dużo, czasami tak dużo, że do uderzenia w przeszkodę dojdzie z prędkością jazdy.

 

Zapraszamy na kursy prawa jazdy w HigH Szkoła Jazdy. Uczymy jazdy, ale co naszym zdaniem najważniejsze, uczymy rozważnego korzystania z dróg. Pamiętaj, że bez względu na to czy kierujesz samochodem, motocyklem czy jesteś pieszym nasze wspólne bezpieczeństwo zależy również od Ciebie!