Strefa Kursanta » English Course » Facebook » ul. Chwaliszewo 76, Poznań bok@high.com.pl 61 670 38 70 | 664 322 953

Rzeczoznawca – rynkowy ubytek wartości

Każdy pojazd traci część wartości nawet po profesjonalnie wykonanej naprawie!

Warto wiedzieć, że o odszkodowanie z tytułu rynkowego ubytku wartości pojazdu można dochodzić zawsze, kiedy likwidujemy szkodę z ubezpieczenia OC sprawcy. W przypadku szkód komunikacyjnych likwidowanych z ubezpieczenia Auto Casco dochodzenie takiej formy odszkodowania raczej nie będzie możliwe, ze względu na ogólne warunki ubezpieczenia.

Likwidując szkodę z ubezpieczenia OC sprawcy poszkodowany ma prawo dochodzić odszkodowania za naprawę pojazdu, ewentualne szkody osobowe i szkody w pozostałym mieniu znajdującym się w chwili zdarzenia w pojeździe oraz z tytułu utraty wartości handlowej.

Dochodzenie odszkodowania za rynkowy ubytek wartości (utrata wartości handlowej) jest zasadne zawsze wtedy, kiedy w pojeździe zostały uszkodzone elementy wymagające naprawy ze względu na brak możliwości ich całkowitej wymiany – takiej, która nie wymaga ingerencji z inne elementy struktury auta. Zatem jeżeli uszkodzeniu uległ tylko zderzak to jego wymiana i lakierowanie nie jest jeszcze powodem do dochodzenia odszkodowania za utratę wartości handlowej. Jeżeli jednak oprócz zderzaka uszkodzone zostały np. elementy mocujące trwale związane z nadwoziem lub podłoga bagażnika, wówczas utrata wartości występuje z całą pewnością.

W przypadku motocykli naprawianych po szkodzie komunikacyjnej utrata wartości handlowej występuje właściwie zawsze, zaś tylko nieliczni dochodzą swoich praw przed towarzystwem ubezpieczeniowym. W konstrukcjach motocyklowych znajduje się wiele elementów, których wymiana nie jest ekonomicznie uzasadniona podczas naprawy i taką formę naprawy zaleca likwidator. Sprawia to jednak, że wartość motocykla jest obniżona, bo sprzedający nie może przecież ukrywać jego wypadkowej historii przed potencjalnym kupującym.

Każdy ma prawo dochodzić odszkodowania z tytułu utraty wartości handlowej po naprawie w wysokości wyliczonej samodzielnie. Ważne jednak jest, aby wysokość tego odszkodowania umieć wykazać – szczególnie w przypadku rozpatrywania sprawy przed sądem. Warto zatem zwrócić się do rzeczoznawcy samochodowego zajmującego się wyliczaniem wysokości rynkowego ubytku wartości.

Są oczywiście sporadyczne przypadki, kiedy naprawa starego pojazdu podnosi jego wartość – wówczas dochodzenie odszkodowania byłoby całkowicie bezzasadne. W każdym innym przypadku, szczególnie dla pojazdów nowych (do ok. 5 lat eksploatacji) odszkodowanie przybiera czasem kwoty wynoszące nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Rzeczoznawca samochodowy posiada narzędzia obliczeniowe pozwalające na wyliczenie obiektywnego ubytku wartości, który każdorazowo uzależniony jest od: stopnia uszkodzenia pojazdu, sposobu wykonanej naprawy i wieku pojazdu, który został uszkodzony. Istotne jest, że wiek pojazdu określa się w chwili kiedy doszło do zdarzenia. Na ten sam dzień wyznacza się również wartość pojazdu.

Chcesz dochodzić odszkodowania z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu po wykonanej naprawie? Potrzebujesz profesjonalnej opinii w tym zakresie? Dodatkowa kwota pieniężna wypłacona przez ubezpieczyciela nie jest Tobie obojętna?

Zapraszam do Kancelarii Rzeczoznawcy Samochodowego w Poznaniu, ul. Chwaliszewo 76.

Kontakt: Marcin Kukawka, tel. 694-300-255, email: marcin.kukawka@high.com.pl