Strefa Kursanta » English Course » Facebook » ul. Chwaliszewo 76, Poznań bok@high.com.pl 61 670 38 70 | 664 322 953

Parkowanie przy BUS-pasach. Zasady.

Parkowanie przy BUS-pasach na egzaminie i w życiu. Jak wykonać je prawidłowo? Jak nie utrudniać ruchu innym?

W Poznaniu w ostatnim czasie na wielu ulicach wyznaczono BUS-pasy. Pojawiły się one również w miejscach, gdzie oddzielają pas ruchu od miejsc parkingowych. Instruktorzy HigH Szkoła Jazdy przygotowali krótki poradnik o tym, jak prawidłowo wykonać parkowanie skośne, prostopadłe i równoległe w takich właśnie miejscach.

 

Parkowanie przy BUS-pasach – wariant skośny lub prostopadły

parkowanie przy BUS-pasach

  1. Wjazd do miejsca postojowego odbywa się bezpośrednio z pasa ruchu.
  2. Przed rozpoczęciem manewru, po uprzednim zasygnalizowaniu włączeniem kierunkowskazu, należy upewnić się czy pasem BUS nie porusza się uprawniony pojazd.
  3. W razie poruszania się pasem BUS pojazdu innego niż uprawniony również należy ustąpić mu pierwszeństwa. Zadaniem kursanta i każdego kierowcy jest bezpiecznego wykonanie manewru, nawet gdyby ktoś jadący za nim musiał moment poczekać !!!
  4. Wyjazd z miejsca postojowego może odbyć się na pas BUS. Natychmiast po wyjechaniu i możliwości jazdy do przodu należy, ustępując pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu drogowego, zjechać z pasa BUS na pas ruchu.
  5. Po wyjechaniu z miejsca parkingowego dopuszczamy możliwość przejechania pasem BUS ok. 3 – 4 długości pojazdu, celem płynnego wjechania na pas ruchu. Nie powinno mieć miejsca wymuszanie pierwszeństwa i znaczne spowalnianie ruchu innych pojazdów.

 

Parkowanie przy BUS-pasach – parkowanie równoległe, wjazd tyłem

parkowanie równoległe przy bus pasie

  1. Przed przystąpieniem do wykonania manewru należy zasygnalizować zmianę pasa ruchu.  Należy też upewnić się, że pasem BUS nie porusza się inny pojazd.
    W razie dużego natężenia ruchu na pasie BUS odstąpić od wykonania manewru aby nie blokować drogi.
  2. Po zmianie pasa ruchu ustawić pojazd do wykonania manewru parkowanie równoległe – wjazd tyłem i wykonać manewr.
  3. Po wyjechaniu, jeżeli jest taka możliwość i jest to bezpieczne, wyjechać od razu na właściwy pas ruchu. Dopuszczalne jest wyjechanie z miejsca postojowego na pas BUS, ale po przejechaniu maksymalnie 3 – 4 długości pojazdu należy zjechać na właściwy pas ruchu. Jeżeli natężenie ruchu na pasie ruchu jest znaczne należy oczekiwać na miejscu postojowym, aż będzie odpowiedni moment do wykonania wyjazdu.

 

Odwiedź również nasz profil Facebook: HIGH SZKOŁA JAZDY